top of page
Najnovšie články
Chcem dostávať newsletter
Zatím žádné štítky

Flow

V poslednej dobe sa čoraz častejšie skloňuje pojem FLOW. Čo to ale ten FLOW je? Je to stav mysle, kedy sa všetka energia sústreďuje výlučne na danú aktivitu, čin. Počas flowu danej aktivite venujete každú myšlienku, a to nenútene, a až do kompletného splnenia úlohy.

Flow je stav vysokej koncentrácie, ale zároveň bez veľkého snaženia sa či nútenia. Povedala by som, že vtedy ide naozaj práca "ako po masle"...

Ako si ale takýto flow, počas ktorého je kvalita a úroveň práce vysoká, možno vybudovať?

1. Zadefinujte si cieľ

Najskôr si určite, čo presne idete robiť, na čo sa chcete sústrediť. Definovanie cieľov môžete skúsiť i cez základné nástroje koučingu, ktoré som už opísala v mojom predchádzajúcom článku.

2. Prioritizujte úlohy

Daný cieľ pozostáva z niekoľkých taktických úloh, krokov, z ktorých je dôležité si vybrať ten s najvyššou prioritou a na ňom začať pracovať. Tie ostatné v tom momente odložte.

3. Určite si čas, kedy podávate najlepší výkon

Možno sa vám pracuje lepšie hneď ráno, alebo v neskorú večernú hodinu. Pozorujte svoje pracovné nasadenie a zadefinujte si čas, kedy ste v priebehu dňa najviac koncentrovaný a produktívny, a vtedy sa vydajte naproti koncentrácii a flowu.

4. Snažte sa eliminovať rušivé faktory

Aj vám sa stáva, že počas písania e-mailu vám zazvoní telefón, a e-mail už nedokončíte a zostáva ďalšie dva dni v položke rozpísané? Alebo sa prichytíte ako si prehliadate Facebook? Keď chcete urýchliť dosiahnutie flowu, je potrebné eliminovať všetky rušivé faktory – odložte telefón, zatvorte internet...

Okrem toho, čo vás naopak v práci a pri koncentrácii poháňa? Je to hudba, dostatok denného svetla, či naopak tmavá miestnosť? Pripravte si takto ideálne podmienky, ktoré vašu koncentráciu zvýšia.

5. Focus

Koncentráciu a nastavenie sa na flow, si môžete zvýšiť i prostredníctvom niektorých techník. Rada by som spomenula metódu tzv.: Logical Stopping Point:

Pri tejto metóde ide o to, že v danej činnosti neprestávate až do vopred zadefinovaného bodu – dokončenie kapitoly, ktorú píšete; dopísanie prezentácie; odoslanie e-mailu, atď.

6. Prax a tréning

Možno nie na prvýkrát sa vám podarí dosiahnuť flow. Tak ako veľa iných vecí, je i tu dôležitý tréning: možno bude treba upraviť prostredie, čas či inak si nastaviť ciele. Ale potrebné je tento proces opakovať až do bodu dosiahnutia vysokého stupňa koncentrácie a následne i očakávaného flowu.

Budem rada, ak sa so mnou o skúsenosť s dosahovaním flowu podelíte.

Soňa

bottom of page